המלצות

הצעת לי לפני כמה חודשים לעבור איתך תהליך שהמילים כל כך קטנות לעומת מה שהוא באמת.  "עד הביתה" קראת לזה. ואני לא ממש הבנתי אולי גם לא ממש רציתי, הייתי צריכה משהו! סמכתי עליך והייתה לי תחושה פנימית שהמסע הזה הוא מתנה עצומה שאני ממש זקוקה לו ומשהו בתוכי הרגיש שהגיע הזמן לתת לעצמי, קצת זמן שקט. לאפשר מה שלא אפשרתי לעצמי, די במכוון כבר 5 שנים. המסע הזה היה הרבה יותר ממתנה, הוא היה משנה חיים. 
 
דבר גדול להגיד אבל הוא היה מעין עיבוד של רגעי שיא של שאלו שהיו למעלה ולמטה, הבנות, הבחנות, סינונים, תובנות, צמיחה, גדילה, כעס ויכולת לסלוח. תהליך כל כך עמוק שבאמת אני מרגישה שהמילים קטנות מדי לתיאור עמוק כמו מה שעברתי. אלו היו שרשרת מפגשים שלאחר כל מפגש הרגשתי בכל פעם חוויה חזקה ושיעור חדש. 
 
במפגש הראשון שמת עלי שתי ידיים רכות עדינות ויחד גם חמות עוטפות ומגנות. ואני שבאמת לא רגילה לדברים כאלו, שתמיד חשבתי שתהליכים כאלו ומפגשים מהסוג הזה (לפחות מאיך שאני ציירתי לעצמי אותם בדמיון) לא קשורים אלי…
 
שקעתי דרכך אל תוך אוקיינוס, אבל באמת. הכל היה כחול סביבי עמוק ושקט – הרגשתי שאני צוללת למעמקי האוקינוס הזה שוקעת בנעימים לאט, לאט, לאט…  רוגע שכבר שנים לא הייתי בו. ראיתי את בבועות האור חולפות מעלי והרגשתי את ליטופן. לא רציתי שתפסיקי רציתי עוד, לרגע התעסקתי בפחד שזה יגמר, ואת עם הרגישות הנדירה הזו שלך פשוט הרגשת ונשארת שם ונתת לי לצלול….
 
זאת הייתה ההתחלה ומשם הידיים כבר נפרסו ונתתי לך להוליך אותי בלב פתוח, בעיניים עצומות, בביטחון מלא בתחושה של התרגשות שהיא כמעט כמו ללדת שוב . למסע הזה שנקרא "עד הביתה". בכל מפגש גרמת לי לפתוח/ להתמודד/ להתעמת/ להשלים עם רגעים שונים שעברו עלי בשנים האחרונות ובכלל, לעבור איתם תהליך מחודש ולהסתכל עליהם במבט שונה ממקום אחר… בכל פעם מחדש התמודדתי עם משהו אחר. כל פעם מדוייק, עצמתי וחודר…  עם הלידה שלי, עם השקט והרוגע שכבר נשכח כמעט לגמרי ומאז המפגשים יש בי אותם יותר. עם חיי הזוגיות שלי, זיככת את התחושה הזו של האהבה שבניינו, ודרך הטיפול נתת לי ממש כלים להיזכר כמה אני אוהבת, וגם כמה אני רוצה וחשוב לי לתת לעצמי להיות נאהבת. 
 
עזרת לי לעבד את הלידה של ביתי הראשונה מחדש ולהבין שהיו דברים שנשארו פתוחים, פצעים שעוד לא החלימו ולאט לאט אחרי המפגש ההוא התחלתי לסגור אותם ולהבין שיש לי עוד עבודה וזה בסדר. גרמת לי לדבר, או יותר נכון את,  באינסטינקט המטורף שלך הרגשת שזה מה שאני צריכה ופשוט אפשרת… ודיברתי ודיברתי ואפילו קצת בכיתי (שלבכי הזה ואף יותר חזק אני מחכה כל כך הרבה זמן). והכל עלה, הכאב והכעס, הבדידות הפחדים. לתת לילד שלי לצאת ממני ללא יכולת פיזית לחבק מתוך חולשה תהומית וחוסר יכולת לנשום בעצמי מהטראומה שלי.  הכעס על עצמי, רגשות האשם האין סופיים…ללדת כמעט לבד וההבנה בסופו של דבר על כמה כוח יש בי ולי ושזה בסדר שזה לא כל הזמן. לעבור את טקס העצמות ולסיים עם פה פעור.  במקום להישאר שכובה על המזרן, להתכנס ולתת לעצמי זמן שקט ולעצום עיניים, להירגע כמו שעשיתי עד עכשיו בכל סיום מפגש. פתאום קמתי עם אנרגיות שלא היו כבר חודשים. משהו בי בער. משהו בי סער.
 
ועדיין, כל התקופה הזו אחרי, אני מעבדת ולאט לאט התובנות יורדות ועולות ואני מבינה עוד דבר, נחשף בי עוד חלק, נסגר בי עוד פצע שדימם והיה פתוח. הכוח הזה, האש הבוערת, האנרגיה הלא ברורה הזו כל הזמן מלווים אותי מאז.
 
קבלתי הרבה יותר ממתנה. 
 
כמו בהריון והלידה הראשונים, לא ידעתי לאן אני נכנסת ואיך זה יסתיים ומה יצא בסוף. ועכשיו אחרי שזה קרה, עם כל מה שטמון בדרך המפותלת הזו אני יוצאת עם תעצומות נפש, הבנות, רכה יותר לעצמי רכה יותר למי שסביבי סולחת ומבינה שיש דברים שהם גם לשלבים אחרים. אפשר לומר יותר שלמה, פחות פצועה והרבה יותר חזקה עם כלים שבאופן כל כך מוזר הענקתי לעצמי בעצמי – דרכך. מתוך הטיפולים, המפגשים, הידיים החכמה, האינטליגנציה, הנפש, הרגישות והמתנה הזו שהיא את איה. מודה אלפי תודות ועוד אמשיך להודות לך כל פעם שעוד תובנה תגיע, שעוד משהו בי דרכך ודרך המפגשים האלו יתבהר בי. הולכת אותי חזרה "הביתה" שלי שבתוכי. קרבת אותי שוב אל פעימות לבי.
 
תודה. 
 
עדי גרוס
הטיפולים היו פסק זמן נהדר מהטיפול בתינוק. זמן לעצמי, זמן למנוחה, שעה שבועית אחת שנתנה אויר להמשך השבוע!
 
נועה ליאור, מדרשת בן גוריון.
תמר הנהדרת הגיעה אליי בערך שנה אחרי הלידה של עמנואל.
ברגישות רבה, התחלנו בשיחה על הלידה שלו. 
עמנואל נולד בבית, כך שהמפגש בבית שלנו, בחדר איפה שהוא נולד, הרגיש מדוייק וטבעי .
בשיחה נגענו בנקודות מהותיות מהלידה . היה נעים להזכר.
עברנו לחדר השינה, תמר הכינה את
המיטה, פרסה המון צעיפים ואני נשכבתי עליהם. לאט לאט ועם המון קשב ונשימה , נעטפתי עם הצעיפים. 
כך נשארתי לשכב לזמן מה. 
התחושה בפנים היתה מופלאה- איסוף וביחד עם זאת יכולת להרפות ולרכך.
כתמר החלה להתיר את הצעיפים רצ
הרגשתי את עצמי כמו בחלק של הלידה שהתינוק עובר החוצה, חלק מהיר יותר, 
קצת מתפרץ.
ונותרתי שקטה ושלווה. אסופה אל המרכז.
ממליצה באהבה רבה!
 
יעל אלחנן
את ישי ילדתי בבית, זו הייתה הלידה השנייה שחוויתי.
 
השבועות שלאחר הלידה  זכורים לי כתקופה סוערת, כואבת, מבלבלת ומתישה.
כך היה גם לאחר הלידה הראשונה. אני זוכרת שכ"כ רציתי עיסוי לאחר הלידה אבל כשחיפשתי איפה ומתי, התבקשתי כמעט בכל מקום, להמתין שיעברו 6 שבועות מהלידה. כאשר ב6 השבועות האלו זו התקופה שבה הייתי הכי רוצה את התמיכה והמגע. שמעתי על "עד הביתא" כשישי היה כבר בן 5 חודשים. אז עירית ואני התחלנו את  המפגשים- 6 מפגשים, שבכל אחד מהם יצרה עירית מרחב בטוח, מוגן, מכיל, קשוב. מרחב להיות בו עם כל קשת הרגשות והמחשבות והזכרונות. אני עדיין מתפעלת מהרגישות, מהאמפטיה של עירית.
בדיעבד זהו בדיוק סוג הטיפול שהייתי מבקשת עבורי ועבור כל יולדת בשבועות שלאחר הלידה.
 
בטיפולים האלו עירית הייתה כמו אמא שקשובה לתינוקת ברמה כזו, שכל תזוזה וכל בקשה וכל צורך מקבלים מענה שלם.
 
דרך המגע של עירית, בשילוב עם ההקשבה (גם לגוף שלי, גם לבקשות שלי) עברנו תהליך מרתק ומהנה. 
 
איילת דגן 

סדרת הטיפולים שקיבלתי מאורי היקרה היתה אחת המתנות המופלאות שקיבלתי בחיי. התענגתי על המגע המרפא והתומך שהגוף אחרי לידה כל כך צמא לו, וגם מאד נהניתי מהגיוון בטיפולים וב"אקססוריז".  גם ברמה הנפשית זו היתה מתנה ענקית. בתוך כל האינטנסיביות פתאום פסק זמן שבועי שמוקדש רק לי, בועה אינטימית מערסלת שאני יכולה להרפות בה פיזית ורגשית. התברכתי בחיבור מדויק עם אורי, היה תענוג לשבת איתה גם לפני הטיפול ולקבל אמפתיה או עצה טובה, והרגשתי שהידיים שלה מקשיבות ברגישות רבה לגוף שלי ומטיפול לטיפול מבינות אותו יותר. מודה מעומק הלב לאורי ולמורותיה שהשכילו להרכיב את מערך הטיפולים המדהים והחשוב הזה.

לאחר שתי חוויות לידה קיסרית מהן יצאתי חלשה בגוף ובנפש, הגיעה הלידה השלישי, הטבעית והמופלאה לה חיכיתי וייחלתי כל כך. עליה חלמתי. כמה אנרגיות התנקזו לאותם רגעים בהם אני, וגופי, נבראנו מחדש, יחד עם ילדתי השלישית. הגוף והנפש שלי עברו טלטלה במסע הזה ששיאו היה בלידה, אבל הוא לא נגמר שם. חלק בלתי נפרד מהטלטלה הזאת היתה התקופה שלאחר הלידה. ואז דינה הגיעה אלי. משמיים. בתקופה שהגוף והנפש הכי זקוקים למגע עדין ומרגיע, לחיוך ומילים חמות ומכילות. להבנה והקשבה. זכיתי בשישה טיפולים מבריאי גוף ונפש, להם חיכיתי וציפיתי מידי שבוע, ובהם הראש התנקה, השרירים הורפו, הנפש נרגעה, והאנרגיות נטענו. הטיפולים כיסו מגוון גדול של צרכים: – שיחה על חוויות הלידה והיסטורית הלידות. היכרות עם הגוף בכלל ובקשר להריון וללידה. – מגע באזורים שונים וכל כך חשובים לאחר לידה כמו ראש, רחם, צוואר וגב, ואפילו רגליים, שהיו כולם זקוקים לתשומת לב עדינה והזרמת דם ואנרגיה. טיפולי המגע היו מגוונים וכללו סוגים שונים של טכניקות. – תמיכה והקשבה להתמודדויות שלאחר לידה בנושאים של תזונה, חיזוק הגוף, הנקה וכו׳. לסיכום, בתקופה הכה רגישה וקשה הזאת שהגוף והנפש עוברים לאחר הלידה, זכיתי לקבל את סדרת הטיפולים של עד הביתא שהיו בדיוק מה שהייתי צריכה, ומה שהגוף שלי היה צריך כדי להתאושש ולהתחזק. הלידה היא לא רק הרגע בו התינוק יוצא אל העולם, היא כל מה שנאגר והוביל לאותו הרגע, וכל מה שחוויתי וננצר בגופי במוחי ובנפשי אחריה. דינה המלאכית עם ״עד הביתא״ הם חלק בלתי נפרד מהלידה השלישית והמופלאה שלי.