לידה טבעית

"זה טבעי שתתרגשי מחיוכו של תינוקך", אנחנו אומרות לסיגל שילדה לפני שלושה שבועות לאחר שהיא מתנצלת. "אני מתפוצצת מנחת, גאוה, הלב מתרחב בטירוף", היא ממשיכה. "כן? זה באמת טבעי? זה נורמאלי?"
 
אז מה זה הטבעי הזה?
אם ברור לנו שיש דברים שהם טבעיים, כלומר באים מתוך הטבע שלנו כבני אדם, כנשים, למה צריך לתת למילה טבעי בשדה ההריון הלידה וההורות דגש כל כך משמעותי? מדוע זה נשמע לנו לפעמים מאולץ או מלאכותי?
 
אני רוצה ללדת לידה טבעית אומרת שרון כשהיא נכנסת למיון יולדות. אוקי, אז תחתמי פה פה וגם פה. מה זאת אומרת, היא שואלת? למה אני צריכה לחתום על משהו? כי בלידה טבעית (כלומר בלידה חריגה שאינה נורמאלית במקום הזה) את ללא ניטור רצוף ולכן אנחנו לא אחראים. תחתמי גם שאת יודעת שאם יהיה ניתוח נצטרך לתת לך הרדמה מלאה כי לא תהי עם אפידורל. וכאן תחתמי שאת לא מסכימה שנרכיב לך עירוי. את יודעת שאם חס וחלילה יהיה מצב חירום אולי יהיה לנו קשה למצוא לך וריד ואז כך וכך וכך…. אבל בכל מקרה רק תדעי שאת לא יכולה לאכול. רק לשתות.
 
קיימת תחושה דרך מסרים חברתיים תרבותיים שיש צורך להשקיע מאמץ רב כדי שרצף התהליך שנקרא רצף ההריון והלידה יהיה טבעי. מאמץ על שלעיתים מוציא לנו את החשק להסביר ואולי גם מוציא את החשק לרצות. צריך מאוד לרצות.
מותר לנו כנשים לרצות. מותר לנו לכוון ולהשתדל שהלידה שלנו תהיה טבעית ולא לסייג את זה כל הזמן במשפטים כמו – אני לא קיצונית, אם המסלול שלי ישתנה אקבל את זה בברכה, אני יודעת שלפעמים תכנונים לחוד ומציאות לחוד, הכי חשוב לי זה שאצא מהלידה בריאה עם תינוק בידיים. ברור. זה לא קשור. מותר לנו פשוט לרצות את הדברים וברור שאם זה לא יצא כפי שרצינו זה לא יצא. אנחנו רוצות לידה טבעית כי אנחנו רוצות תינוק בריא. כי אנחנו רוצות להישאר בריאות.
 
אז בכל זאת מה טבעי ללידה?
אנחנו , כמיילדות, יודעות שלידה לא צריכה הפרעות. לפעמים צריכים ממש לשמור כדי שלא יהיו הפרעות. לידה צריכה אינטימיות. לידה צריכה איזון בין כווץ לבין הרפיה, לידה צריכה שהאשה תוכל פשוט להיות מי שהיא.
 
אמרו לי שממש חשוב בלידה טבעית לשחרר שליטה, אומרת מיטל. מה יהיה? אני בחורה בשליטה מלאה ומפחיד אותי שלא אצליח לשחרר. תהי מי שאת אנחנו אומרות ומאפשרות למיטל בלידה שלה, אחרי היכרות עמוקה, להיות מי שהיא. היא יולדת בשליטה מוחלטת. בתוך הבריכה, מכניסה יד לנרתיק וממששת את ראשו של תינוקה. שתינו לא ידענו בכלל שהוא כבר שם. היא ידעה. כל ציר היא כואבת מאוד ופניה מתכרכמים. כל ציר היא מלטפת אותו כשהוא עדיין בפנים ולאט לאט הוא מגיח החוצה עם ידה של אימו על ראשו. היה לי ברור שזה מה שיקרה. אומר חגי האב המאושר.
 
אז מה זו לידה טבעית? 
אולי לידה בתנאים אופטימלים לגוף לנפש ולרוח.
 
הנסיון שלנו מראה שרוב הנשים צריכות תנאים דומים כדי ללדת לידה טבעית. הרגשת בטחון , מרחב מוגן עבורן, אינטימיות, שקט, אמון או אמונה, ידע פנימי, הכרות עם עצמן ועוד. איך הן יגיעו למצב של שקט / אינטימיות / בטחון וכו' בלידה שלהן? זהו אחד האתגרים הגדולים של הלידה בתקופתנו. כל כך התרחקנו משם….עד שכיום, אשה צריכה ממש לרצות את זה ואז להתחיל לחשוב על זה.