מרכז לידה – למה היום?

אנו חיים בישראל בתחילת המאה ה-21. מאחורינו, מבחינה היסטורית, התפתחות מואצת של העולם המערבי. לפנינו – סימני שאלה רבים. ההתפתחות שהיינו עדים לה במאות השנים האחרונות היתה בעיקר טכנולוגית, והגיעה לשיאה בשלהי המאה העשרים. ואולם, אנו משלמים על כך מחיר סביבתי וחברתי גבוה. ילדינו יחיו בעולם שבו פחות ופחות משאבי טבע – מים, אוויר, מזון איכותי. מחברה קהילתית מסורתית נהפכנו לחברה של פרטים. תוחלת החיים שעולה כל הזמן והקלות שבה אנו מנהלים את חיינו באים על חשבון הערבות ההדדית והתמיכה הרגשית ועוד ועוד…

לשמחתנו כל שיא או משבר מביאים עמם בדרך כלל שינוי. כיום עולה רצון חדש בקרב אוכלוסיית העולם המערבי: לשלב את ההתפתחות הטכנולוגית עם הערכים הישנים, המסורתיים. מדברים על קצב אחר, על התחשבות בסביבה, שואלים שאלות על עתיד כדור הארץ, מחפשים טיפולים אלטרנטיביים למחלות ועוד. הפסקנו לראות בטכנולוגיה אלילה כל-יכולה. שימוש מושכל בטכנולוגיה אומר מבחינתנו – נשתמש בה רק כאשר נחשוב שהיא נחוצה, אך לא נהיה משועבדים לה.

ליווי ההריון והלידה על פני רצף

כיום, מיילדות מוסמכות במרכזי לידה שונים בעולם מלוות נשים בעת ההריון. הליווי כולל הדרכה ותמיכה השייכים לתחום הרפואה המונעת, הנחשבת כיום חשובה וכלכלית לא פחות מהרפואה הבאה לפתור בעיות לאחר היווצרותן.

מחקרים מראים שככל שהיולדת רגועה יותר ומרגישה בטוחה ומוגנת בסביבתה, כך הלידה מתקדמת בקלות רבה יותר והצורך בהתערבויות רפואיות פוחת – עולה משמעותית הסיכוי ללדת לידה טבעית. הרצף הטיפולי הנוצר במרכז הלידה מגביר את תחושת הביטחון של האשה בעצמה ובמטפליה: היא מכירה את המקום ואת המיילדות מתקופת מעקב ההריון, והליווי הפיזי, הרגשי והרוחני שהיא מקבלת לפני הלידה מטרתו, בין השאר, לחזק את יכולותיה ולאפשר לה ללדת בכוחות עצמה.

אשה יכולה להפיק משמעות מתהליך ההריון והלידה ולהפוך אותם לקרש קפיצה עבורה, עבור תינוקה ועבור משפחתה.

אנו מודות על הזכות ללוות נשים בתהליך משמעותי זה.