BIRTH CONTROL

או: מה זה השלב הלטנטי הזה?

מאת: תמי טסלר

"אוף אמא המחשב כל כך איטי..!" אני שומעת את ילדי מתלוננים כמעט מדי יום. איך הסתדרנו לפני הSMS, הווטצאפ הפייסבוק? האם אנו זוכרים שהתקשורת האנושית היתה "איטית" יותר פעם?
כשהייתי קטנה הייתי מחפשת תקליט אצל השכנים, אצל חברה או מחפשת מישהו שיש לו את התקליט עם השיר שאני אוהבת. לוקחת אותו, שמה על הפטיפון ומחכה לשיר. זה היה לוקח זמן. הזמן היה חלק בלתי נפרד מהתענוג בהקשבה לשיר. פעם פעם, לפני שגם אני נולדתי, היינו זורעים ומגדלים את החיטה ומחכים שתצמח, ואח"כ לשים, מתפיחים ואופים לחם. היום, הנף מקש והופ! מצאתי שיר אהוב, חברה מהתיכון, משמעות של מלה מוזרה ולא מוכרת, ואפילו לא עברו שתי דקות.
צריך ללמוד מהר לקרוא, צריך ללמוד מהר לנהוג . אין זמן. צריך להספיק לעשות תואר ראשון ושני לפני הילד הראשון.
כביש 6 או בשמו הלא מכובס "חוצה ישראל" קיצר את הדרך מבת שלמה (מקום מגורי) לגדרה (מקום עבודתי) ובזכותו אני יכולה לנסוע לבית יולדות. אם הייתי צריכה סוס ועגלה היו לוקחים לי יומיים ואם הייתי נוסעת דרך גוש דן באוטו היו נדרשות לי 3-4 שעות לפחות. ז"א לולא כביש 6 לא הייתי יכולה להגשים חלום בשעה נסיעה.
הן האיטיות והן המהירות הן לא ערך בפני עצמן. צריך פשוט להתבונן בהן ולשאול את עצמינו מה קורה פה.

לידה
מה תאחל לעצמה אשה לפני לידתה? לידה מהירה וקלה.
מדוע אנו שואלים אשה: כמה זמן לקח לך ללדת? הרבה שעות? הרבה ימים? ומדוע אשה המספרת על לידתה שלה משתמשת תדיר בתיאורי זמן?

עקומת פרידמן
עמנואל פרידמן היה גניקולוג שרצה להביא נתונים לגבי אורך הלידה. אם הוא היה יודע שכל רפואת הנשים המערבית תתבסס על מחקרו הקטן והצנוע (150 נשים) ודאי לא היה מאמין. משנת 1954 אנו סופרים, בבתי החולים, את משך הלידה בשעות ובודקים האם הלידה מתאימה ל"עקומת פרידמן" שזהו גרף המתאר את אורכה "הרצוי" של הלידה.

סבלנות
אחת המילים היותר פופולאריות בשימוש אצל מדריכות הכנה ללידה, דולות ומיילדות היא "סבלנות". וכל זה למה? הלידה היא תהליך. בדרך כלל תהליך ארוך. קודם כל, האשה היולדת נדרשת לסבלנות, אורח רוח ואמונה פנימית כדי ללכת בדרך. פעמים רבות אנו שומעים אנשי מקצוע אומרים לאשה או למלוויה – הלידה לוקחת זמן, צריך סבלנות.
ניתוחים קיסריים רבים מתבצעים מדי שנה בגלל הסיבה הרפואית "חוסר התקדמות בלידה" או במלים אחרות – התהליך היה איטי מדי.

"פקעה סבלנותי"
לפני חמש שנים, ליוויתי את חברתי הטובה דפנה ללידתה הראשונה בבית חולים גדול במרכז הארץ. הלידה היתה ארוכה מאוד. הגענו בתשע בערב ביום ראשון, מלאות מוטיבציה ואופטימיות והתהליך היה ארוך ארוך. לאחר מתן אפידורל במהלך הבוקר, הלידה התקדמה לאיטה ואנו זכינו לזמן איכות של חברות. בשעות הערב המוקדמות של יום שני הוחל במתן פיטוצין – "זירוז" לוריד, ועדיין הלידה התקדמה באיטיות. בשעה 22:00 התיישב על הכורסא בחדר הרופא התורן ואמר לנו: "פקעה סבלנותי". תחנונינו להמשך הלידה לא הועילו. ניתנה לנו שעה נוספת שבה היינו אמורות לעשות קסמים – להפוך את שבעת – שמונת הסנטימטרים לפתיחה מלאה. המיילדת הנחמדה ניסתה לעזור אך ללא הועיל. כעבור שעה נכנסה דפנה לניתוח קיסרי.

לרקוד SLOW
מזמן לא הייתי ברחבת ריקודים כלשהי, אבל אני זוכרת היטב את ריקודי הסלוואו מכתה ח'. השירים קורעי לב, דרמטיים, רומנטיים, וניב שולמן מצמיד אותי אליו. לאט לאט. ריקוד הסלוואו מאפשר לך להרגיש כל דבר שתרצי בגוף ובפנים הגוף. כולם מסתכלים אבל את שוכחת. המנגינה, הצעדים האיטיים. המגע.

שלב לטנטי
זהו השלב הראשון של הלידה. נשות המקצוע יודעות שזהו שלב איטי בדרך כלל. לוקח זמן. הרבה זמן. לעיתים שעות. לעיתים ימים. זהו שלב קסום – הכל יכול להתחיל והכל יכול גם לעצור. הראש והמחשבות עדיין שולטים בגוף שעדיין לא קיבל אור ירוק לקחת פיקוד. זהו שלב מפתח. אשה המגיעה בשלב זה לבית חולים, עדיין לא תכנס לחדר לידה. היא תהלך במסדרונות או תתקבל לאחת ממחלקות האשפוז. ההורמונים, שמווסתים את תהליך הלידה, מתמהמהים. הראש עדיין בראש. זהו מילכוד : האוקסיטוצין, הורמון האהבה המפקד על התהליך וחיוני להתנעה שלו צריך שקט, אינטימיות, תחושת בטחון, שיכולים להיות חסרים במסדרון או במחלקת יולדות. אם האשה כבר בתוך חדר לידה, חוקי עקומת פרידמן חלים עליה והזמן דוחק. אבל… הלידה אי אפשר שידחקו בה. היא צריכה חופש.

"LATENT" (באדיבות Google Translate)

חבוי intrinsical ,latescent ,intrinsic ,latent ,hidden
כמוס inscrutable ,concealed ,ulterior ,hidden ,latent ,secret
סמוי unobserved ,indiscernible ,latent ,unseen ,covert ,invisible
גלום wrapped in ,concealed ,amorphous ,crude ,hidden ,latent
רדום torpid ,drowsy ,lethargic ,latent ,sleepy ,dormant
נסתר recondite ,latent ,occult ,cryptic ,concealed ,hidden
טמיר latent ,hidden ,secret
אצור latent
גנוז hermetic ,latent ,concealed ,secret ,hidden

אנו חיים בעידן מהיר. אולי מהיר מדי. יש כבר תרבות "SLOW FOOD" כריאקציה לתרבות המזון המהיר. יש אפילו סמינרים למעבר ל SLOW TECH, בהם מלמדים אנשים להיגמל מגאג'טים וממחשבים. ישנן סדנאות שבהן המגע האנושי מוזכר ונלמד שוב לאחר ששכחנו וחשבנו שיש לנו חברים בפייסבוק. חברים אינסטנט. התחלנו לגדל ירקות אורגניים, להקשיב לעונות השנה. לייצר קומפוסט בחצר הבית אפילו שזה לוקח הרבה יותר זמן מלקנות.

מלים כמו – חבוי, כמוס, סמוי, נסתר, אצור, גנוז – המתארות את השלב הלטנטי של הלידה, השלב הכי איטי והכה משמעותי, השלב שבו האשה קופצת למים ומתחילה את מסעה, לא יכולות להתגלות במהירות. כדי להבין אותן צריך קודם כל לתת להן מקום להופיע ולהישמע. לתת להן מרחב מתאים. כזה שדורש זמן.

סגור לתגובות.