אז איך היה ללדת בלידת בית?

(או: מכתב אל הרופא שלי)
מאת לימור

שלום ד״ר לוי, מה שלומך?

לפני 4 חודשים ילדתי בן בכור בבית היולדות בגדרה, לאחר שאתה ליווית אותי ואת יונתן בן זוגי במהלך כל ההריון.
במהלך ההריון התייעצנו איתך לגבי הרעיון ללדת שם (מה שנחשב בעצם ללידת בית) מאחר וחששנו מהפן הבטיחותי של העניין.

רציתי לומר לך תודה על כך שעזרת לי להחליט על כך בחיוב, בכך שלא הבעת התנגדות לרעיון (למרות שזו לידה ראשונה והריון ראשון, ולמרות שהיה מדובר בתינוק עם "ראש די גדול..")

אני רוצה לשתף אותך שבדיעבד, לא אגזים אם אומר שזו ההחלטה הכי טובה ונכונה שקיבלתי בחיי.

הלידה במקום מוכר, שקט, רגוע, חשוך, צפוי, ללא בדיקות או נוכחות של זרים ועם ליווי של מיילדות אשר הכרתי לעומק והן הכירו אותי לעומק איפשרו לי להיות מאד רגועה במהלך הלידה.
למרות שבמהלך ההריון מאד פחדתי מהלידה, הסטינג המוכר והדמויות המוכרות איפשרו לי לעבור את הלידה מבלי להרגיש פחד בכלל.

במהלך שעות הצירים בקושי הוחלפו מילים. ניתנה לי עצמאות מלאה בבחירה כיצד להתמודד עם כל ציר. אף אחד לא הציע לי הצעות ולא ייעץ לי עצות. במשך שעות הייתי בתוך בועה, שרויה במצב כמעט מדיטטיבי ונמצאת בהקשבה ותשומת לב מלאים למתחולל בגופי. התקדמתי כך די במהירות עד לפתיחה מלאה.

בתור פסיכולוגית רפואית אני ערה לקשרים ההדוקים בין הגוף והנפש (לדוגמה השפעת חרדה על מדדים פיזיולוגיים), וקשר זה השפיע באופן בולט על מהלך הלידה:
אין לי ספק שתחושת הביטחון ורמות האדרנלין הנמוכות השפיעו משמעותית על התקדמות הלידה.

ילדתי מתוך אמון מלא בגופי, שיודע ללדת למרות שלא עשה זאת מעולם. תמי ועופרית עזרו לי לטפח את האמון הזה במהלך ההריון ובמהלך הלידה.

הלידה באופן הזה העצימה את תחושת ההערכה והכבוד שלי כלפי גופי באופן שמלווה אותי עד היום.

לאופן המיוחד שבו ילדתי (כנגד כל הסיכויים, ממש לא חשבתי שאני הטיפוס שיסכים ללדת ללא השגחה רפואית..) היו יתרונות ברורים, גם במהלך הלידה שהיתה חויה טובה ומעצימה, גם בכניסה הראשונית לתוך עולם ההורות שהיתה רגועה ונינוחה וגם בחיי כאישה. קיבלתי הזדמנות מופלאה לחוות לידה ולעבור אותה בכוחות עצמי, וזו היתה פסגת המימוש העצמי שלי כאישה.

חשוב לי שתדע את זה כיוון שאתה מלווה כל כך הרבה נשים בהריון, ואולי חלקן שוקלות את הרעיון הזה… לדעה שלך כרופא שאני סומכת עליו היה משקל עצום בקבלת ההחלטה שלי ואני מניחה שזה כך גם עבור נשים אחרות.

אז תודה רבה.. ונתראה בסיבוב הבא :)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>